SON DAKİKA
editör
Takip Et!
12 Aralık 2012

Bernanke Ne Yapar ?

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Bernanke Ne Yapar ?

Manşet - 12 Aralık 2012 10:12

ABD Merkez Bankası FED’in para politikası toplantısı bugün sona eriyor ve toplantı kararları 19.30’da açıklanıyor. Piyasa uzun süredir büyük bir heyecanla bu toplantıyı bekliyor çünkü yeni parasal genişleme hamleleri kaçınılmaz duruyor.
Öncelikle birkaç maddeyi paylaşarak konuyu özetleyelim.

*FED 2008’den beri faizi %0-%0.25 arasında tutuyor.

*Ekonomiyi canlandırmak adına düşük faizlerin yanında varlık alımı yapılarak gecelik faiz dışındaki faizler de baskı altında tutuluyor.

*FED şu ana kadar çeşitli varlık alım programları yürüttü, aktif programlar ise her ay 40 milyar dolar değerindeki mortgage tahvili alımları ile Operation Twist (kısa vadeli devlet tahvillerini satıp uzun vadeli tahvilleri almak).

Bugünkü toplantıyı önemli kılan konu ise Operation Twist’in bu ay sonunda sona erecek olması. Yani yeni bir hamle gelmezse parasal gevşeme araçlarından biri rafa kalkacak, bu da pratikte parasal sıklaştırma demek olacak.

FED’in bunu yapmayacağı kesin.. Hatta Operation Twist’in yerine çok daha etkili bir hamle gelmesi piyasanın genel beklentisi.

FED’in bugün mortgage kağıtlarına ek olarak yine direkt hazine tahvili alımına başlayacağını açıklaması bekleniyor. Artık ismi QE3.2 mi olur QE4 mü olur, QE4evr bilinmez ama FED’in yine ucu açık şekilde (yani süre sınırlaması yok) her ay belli bir miktar hazine tahvili alarak bilançosunu daha da şişirmeye başlamasını bekliyor herkes.

Piyasadaki genel beklenti 25-45 milyar dolar aralığında ama 45 milyar ağır basıyor ve piyasa az çok bunu fiyatlıyor.

Yani 19.30’da bakılacak ilk şey mortgage alımlarının yanında ne kadar hazine tahvili alınacağı, rakam 30’dan düşük olursa piyasa için bir miktar hayal kırıklığı olacağını düşünüyoruz. Bu da Dolar dayanıklı kalır demek olur. Daha yüksek bir rakamda ise piyasanın tepkisi varlık alımının ne kadar fiyatlandığına göre değişecek. Yani fiyatlarda varlık alımının büyük ölçüde olduğunu söylemek gerek ama 45 milyar dolar rakamı Dolar için ilk etapta illaki sıkıntı olur diye düşünmek lazım.

FED’in “faizler 2015 ortasına kadar sıfıra yakın kalacak” söyleminin yerine (enflasyon ve işsizlik oranı temelli) başka sınırlar çizmesini bekliyoruz ama bu kararın bu toplantıda alınmasını beklemiyoruz, 2013’ün birinci çeyreğini bekleyeceğini düşünüyoruz FED’in.

Bernanke’nin 21.15’deki basın toplantısında bu konuda çok soru gelecektir ve Bernanke de yeni kararlara temel hazırlamak adına bazı ip uçları verecektir.

Son günlerde Dolar, piyasanın parasal gevşeme beklentisinin de etkisiyle ALTIN, EURO, POUND, AUD vs..’ye karşı değer kaybederken bunun istisnası JPY oldu. Japonya’daki seçimler yaklaştıkça JPY daha da kırılgan duruyor. Bu yüzden FED kararları sonrası olası bir USDJPY düşüşü sınırlı kalacak diye bakmak lazım.

Kaynak ; Dövizdestek

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 yorum yapıldı.
 1. izmir diyor ki:

  i FED: Ayda 45 milyar Dolarlık ek parasal genişlemeye gidilecek
  FED: Ek parasal genişlemeler Ocak ayı itibari ile başlacak
  FED: Daha önce başlayan ayda 40 milyar Dolarlık parasal genişlemeye devam edilecek
  FED: Politika faizi kararları enflasyona ve işsizliğe endekslenecek
  FED: İşsizlik oranının %6,5 seviyesinin üzerinde kalması durumunda faizler sıfıra yakın tutulacak
  FED: İşsizlik oranının %2,5 veya altında kalması durumunda faizler düşük seviyede tutulacak

 2. mert diyor ki:

  hocam hayırlı günler vido yokmu bu gün gözükmüyor

 3. FATİH diyor ki:

  Bernanke amcam güzel ve ii konuşacak altın 1735 civarı gümüşte 33,70 cıvarı arkadaşlar amerikadan alınan veriler bunu diyor…

 4. GOLDENES diyor ki:

  HADİ KOÇUM ŞU 1718 BARAJININ ÜZERİNE ÇIK SIKILDIK AŞŞAĞILARDA…

 5. altıncı diyor ki:

  Bernanke den iyi haberler geleceği umuduyla bir miktar alım yaptım, hayırlı olur inşaallah

İlginizi çekebilecek diğer haberler

usd/cad analiz
Piyasa olası düzeltici yapılardan birini seçti. Şimdi ise bu döngü, eğer 1.0678 noktası kırılırsa tamamlanmış gibi görülüyor. Aksi takdirde mavi olarak görünen bölgeden yukarı yönlü çıkışın olabilme olasılığı halen devam ediyor. Bunun dışında,bahsettiğim ...
3 temmuz gbp/jpy
Bu paritede yükseliş beklemeden önce ,174.75 seviyesinin kırılmasını beklemeliyiz. Grafikte de göreceğiniz gibi ,bu seviyeyi kırmak için birden çok atak meydana geldi. Yer yer 174.00 seviyesine dönüşler var. Şimdi bunun kırılması ,düşme eylemine ...
2 temmuz altın yorumları
Altın fiyatı şu an kısa vadeli destek üzerinde işlem görüyor. Kısa vadeli destek olarak belirlediğimiz nokta ise 1318-9. Kısa vadeli desteğin sabit olarak görmek gerekirken ,altın 1240 dan başladığı yükselmeyi büyük olasılık ...
Arama Yap
Köşe Yazarları

Birgram.com © 2014. Tüm Hakları saklıdır.